Okapy kuchenne - jaki wybrać?

Opublikowano, czwartek, 27 czerwca 2013


Okap kuchenny

Kuchnia to pomieszczenie przede wszystkim do przygotowania posiłków. W trakcie gotowania wydzielana są różne zapachy i para wodna. Okapy montujemy w kuchni właśnie po to, aby pozbyć się nadmiernej ilości pary wodnej i zapachu gotowanego bigosu.

Okapy wybieramy indywidualnie. Wiele zależy od możliwości i aranżacji kuchni. Jeśli mamy możliwość podłączenia okapu do ciągu wentylacyjnego - zróbmy to. W przypadku, kiedy komin jest dość daleko od  umiejscowienia kuchni i ciągnięcie rury znacznie narusza nam estetykę pomieszczenia - alternatywą do okapy typu : "wyciąg" jest okap "pochłaniacz". Prosto mówiąc, pochłaniacz ma wbudowane filtry, zwykle są to filtry węglowe, które mają za zadanie zatrzymanie zapachów i oparów. Filtry w zależności od intensywności użytkowania, należy wymieniać co pół roku, do roku. Wiąże się to z kosztami : kilkunastu złotych.

Typy okapów :

  • Okapy wolnowiszące. Dostępne w przeróżnych kształtach, standaryzowanych rozmiarach i kolorach. Producenci produkują okapy narożne, proste, okapy nad wyspę, do zabudowy pod karton gips. 
  • Okapy podszafkowe - montowane pod szafką. Z możliwością wysuwania lub bez. Wygodne, praktyczne, o dużej mocy a zabierają bardzo mało miejsca.
  • Okapy podszafkowe w całości wbudowane w szafkę. - Tymi okapami zajmiemy się w tym artykule. 

Okapy podszafkowe w całości wbudowane w szafkę.


Okap podszafkowy

Na zdjęciu: okap wbudowany w szafkę - patrząc "od dołu"

Jest delikatny, zupełnie nie widoczny. Daje wyjątkowe możliwości aranżacji mebli kuchennych, ponieważ nie musimy komponować go w całość zabudowy.

Od frontu szafki wyglądają tak:
( Przy okazji można obejrzeć część naszej ostatniej realizacji)


Okap podszafkowy

Okapy dostępne są w różnych wymiarach, od malutkich do szafek o szerokości 50 cm, aż po ogromne 100 cm okapy.

Prostota, wygoda, elegancja. Jestem bardzo na tak :) 




12 komentarzy: