Pielęgnacja sposobem na doskonały wygląd

Opublikowano, wtorek, 14 kwietnia 2015
Jednymi z najbardziej popularnych rodzajów mebli są te, które wykonane zostały z drewna sosnowego. Doskonale prezentują się we wnętrzach o różnym stylu. Ich niewątpliwą zaletą jest także przystępna cena, która sprawia, że na ich kupno mogą pozwolić sobie niemalże wszyscy. Drewno sosnowe, jak każdy rodzaj drewna, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy więc jak dbać o meble wykonane z tego surowca.

Od czego zależy pielęgnacja?

To, jak należy pielęgnować meble sosnowe, zależy od sposobu wykończenia drewna. Pielęgnacja jest zupełnie inna w przypadku mebli z drewna surowego, a inna wtedy, kiedy meble wykonane zostały z drewna lakierowanego lub woskowanego.

Surowe drewno

Rustykalne meble z surowego drewna wymagają regularnego olejowania. Zabieg ten wykonywać należy przynajmniej raz na dwa miesiące. Olej nakłada się zawsze wzdłuż słojów, które dostrzec można na powierzchni drewna. Wykorzystuje się do tego celu miękką ściereczkę. Olejowanie sprawia, że meble dłużej zachowują piękny wygląd, nie pokrywają się tak szybko kurzem i wyglądają na nowe. Zaletą tego zabiegu jest również to, że olej dokładnie wnika w zarysowania i zadrapania, sprawiając, że stają się mniej widoczne. Utwardza to również drewno, które jest mniej podatne na powstawanie kolejnych rys.

Drewno woskowane

Woskowane meble sosnowego czyści się, wykorzystując do tego celu specjalne mleczko, które w składzie zawiera woski pielęgnujące. Również nakłada się je przy pomocy ściereczki, najlepiej bawełnianej. Kategorycznie zakazane jest stosowanie ściereczki szorstkich i ostrych – z łatwością uszkodzą one delikatną powierzchnię mebla, pozostawiając na niej brzydkie rysy, których nie da się usunąć.

Na ich trwałość istotnie wpływa również sposób użytkowania. Ważne jest, aby nie stawiać na nich przedmiotów mokrych lub rozgrzanych do wysokiej temperatury. Jeżeli tego zaniechamy, powierzchnia mebli bardzo szybko ulegnie uszkodzeniu – wosk po prostu się rozpuści. Ratunkiem w takiej sytuacji jest pokrycie ubytku świeżą warstwą wosku.


Pielęgnacja przede wszystkim

Meble sosnowe to świetny sposób na eleganckie i stylowe urządzenie wnętrza. Nie pochłoną wielkiej kwoty pieniędzy, a zapewnią stylowy wystrój. Aby jednak służyły nam przez lata, nie wolno zapominać o pielęgnacji dostosowanej do rodzaju wykończenia. Omówione sposoby nie są trudne ani kosztowne, nie wymagają także wielkich nakładów czasu. Skutecznie przedłużą jednak trwałość szafy, stolika czy ławy.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem meblezych.pl.

3 komentarze:

  1. Bardzo fajny wpis :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ładne mebelki na zdjęciach :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super bardzo lubię drewniane rozwiązania, podoba mi się drewno sosnowe. Takie wnętrze jest bardzo eleganckie i ma taki niepowtarzalny klimat. Lubię bardzo drewno.

    OdpowiedzUsuń