Ocieplanie domu – pianka, wełna czy styropian?

Opublikowano, wtorek, 1 września 2015

Każdy właściciel domu wie, że odpowiednia izolacja termiczna może znacznie zmniejszyć koszty związane z jego ogrzewaniem. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że taką popularnością cieszą się różnego typu metody ocieplania. Która z nich jest najlepsza? Zobaczmy.


Właściwie przeprowadzona izolacja pozwala na zmniejszenie kosztów poniesionych na ogrzewani nawet o 50%. By jednak osiągnąć takie oszczędności, należy pamiętać o tym, że skuteczna izolacja to nie tylko ocieplenie ścian budynku, ale również dachu. Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych należą: styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Różnią się od siebie przede wszystkim parametrami, sposobem montażu i … ceną. Widać zatem, że z ocieplaniem domu jest jak ze wszystkim, musi być dopasowane do naszych potrzeb i możliwości.

Wełna – gdy koszty grają rolę

Najtańszym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna. Do jej produkcji używa się kamienia bazaltowego, gabro, dolomitu, kruszywa wapiennego lub też pochodzącego z recyklingu mineralnego brykietu. Materiały te w wysokiej temperaturze rozwłóknia się, dodaje specjalnej żywicy i następnie formuje się charakterystyczne płaty wełny.

Co jest głównymi zaletami wełny mineralnej? Przede wszystkim to, że nie chłonie wody i w jej przypadku nie występują ograniczenia izolacyjne – łatwo dostosowuje się do izolowanych powierzchni. Wełna ma stosunkowo niski współczynnik przewodnictwa ciepła, który kształtuje się w obszarze od ok. 0,034 do 0,050 [W/mK]. Jest materiałem niepalnym, ognioodpornym i również dobrze wygłusza.

Niestety. Materiał ten ma również wiele wad. Szczelność całej izolacji, a co za tym idzie komfort użytkowania zależy przede wszystkim od sposobu montażu, który musi być niezwykle dokładny i precyzyjny – by uniknąć tzw. mostków cieplnych. Wełna z biegiem czasu traci również swoje właściwości (głównie pod wpływem wilgoci), co powoduje, że jest to izolacją „ograniczoną” czasowo. Wspomnieć również należy o żmudnym procesie montażu. Wełnę należy odpowiednio przymocować do ocieplanych powierzchni, co wiąże się z używaniem np. gwoździ. Dwie osoby w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy są w stanie zamontować jedynie 50m2 wełny.

Pianka poliuretanowa – izolacja błyskawiczna

Inaczej rzecz się ma z pianką poliuretanową, która „montowana” jest niemal błyskawicznie – rozpylana specjalnym urządzeniem. Tutaj te same dwie osoby, w tym samym czasie mogą zaizolować nawet 250m2 powierzchni. Ale o popularności pianki poliuretanowej nie decyduje tylko szybkość jej montażu. Pianka odznacza się przede wszystkim doskonałymi parametrami (które na głowę biją pozostałe materiały), szybkim czasem montażu oraz dokładną izolacją – pianka dociera przecież we wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca – mówi Artur Chudzicki  z serwisu izolpiana.pl.

Rozprowadzona pianka zwiększa ponad 100-krotnie swoją objętość i tym samym nie tylko dociera do wszelkich zakamarków, ale również zapewnia doskonałą izolację – bez mostków termicznych. Ponadto pianka z biegiem czasu i pod wpływem wielu czynników (np. wilgoci) nie traci swoich właściwości. Zapewnia również izolację akustyczną. Trzeba wspomnieć o jej współczynniku przewodnictwa ciepła [W/mK], który wynosi 0,034-0,040 dla piany otwarto komórkowej i 0,022-0,028 zamknięto komórkowej – dodaje Artur Chudzicki (izolpiana.pl).

Tradycyjny styropian

Popularnym materiałem izolacyjnym jest również styropian. Te charakterystyczne białe kuleczki, połączone w jeden arkusz produkuje się z polistyrenu. Styropian oznacza się współczynnikiem przewodnictwa ciepła w przedziale 0,033-0,045 [W/mK]. Jest on lekki i stosunkowo łatwy w montażu. Najczęściej wykorzystuje się go do izolowania ścian budynków.

Styropian ma jednak kilka wad. Nie przepuszcza wilgoci na zewnątrz, powodując tym samym rozwijanie się mikroorganizmów na przegrodzie. Jest on również podatny na działanie różnego rodzaju czynników – wysoka temperatura, promieniowanie UV czy takie substancje, jak: benzyna, smoła czy aceton. Warto również zauważyć, że styropian o mniejszej gęstości łatwo się odkształca i z łatwością można go uszkodzić.

Izolacja termiczna domu to zabieg konieczny – pozwala nie tylko zwiększyć komfort jego użytkowania, ale również zmniejszyć koszty poniesione na ogrzewanie. Izolacja to również inwestycja – dlatego też warto tę kwestię dokładnie przemyśleć i wybrać materiał izolacyjny, który z upływem czasu nie straci swoich parametrów.

59 komentarzy:

 1. Bardzo dobre porównanie materiałów do ocieplania domu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam steropian i jest dobrze tak że polecam każdemu koszta niskie i dobrze trzyma ciepło fajnie ociepla hehe!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis! Super:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Własnie mam taki dylemat ale chyba wybiorę wełnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wełna moim zdaniem najlepsza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zajrzeć do oferty docieplajdom, która posiada szeroką ofertę w zakresie ocieplania. Nie tylko wełny ale także docieplajdom.pl/pol_m_Styropian_Styropian-fasadowy-2193.html , warto zajrzeć i dowiedzieć się więcej, pozdrawiam

   Usuń
 6. Steropian u mnie bardzo dobrze się sprawuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wg mnie najlepszy jest steropian ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wreszcie ktoś napisał porządnie o co chodzi z każdym rodzajem izolacji. Ostatnio podobno popularność zdobywa pianka poliuretanowa i z opisu też wynika, że to najlepsza opcja, bo jest najbardziej trwała i najlepiej izoluje. Zabrakło mi jednak cen, choćby orientacyjnych.
  Dopiero zacząłem myśleć o budowie domu, ale izolacja jest bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba dobrze przemyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Styropian jest dobry do ocieplania domów ale pianką lepsza na dach wiec wybrał bym opcje ocieplenia styropianem i pianką żeby zapewnić lepszą izolacje

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak dal mnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki, ponieważ w przypadku docieplania poddaszy nie tylko szybko i dokładnie możemy ocieplić, ale również aplikując piankę na elementy konstrukcji dachu tym samym przedłużamy ich żywotność np. w przypadku drewna. A jeśli chodzi o docieplenia zewnętrzne to dobrym rozwiązaniem jest styropian. Mimo swoich wad na wymienione czynniki nie wolno zapominać, iz styropian jest zabezpieczony tynkim. A jeśli chodzi o przestrzen między styropianem a ściana to styropian jest montowany na "plackach" kleju a tym samym zostaje przestrzen gdzie powietrze moze dojść poniewaz na dole ściany jest listwa startowa montowana często 3 cm nad ziemia. także dany materiał jest dobry w zależności od zastosowania. Jednak to jest moje zdanie jedynie

  OdpowiedzUsuń
 11. przydał mi się ten artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja słyszałam, że ta pianka poliuretanowa to jest mimo wszystko najlepsza metoda izolacji. Jeszcze się wahamy, ale prawdopodobnie na nią zdecydujemy się w naszym nowym domu. Zastanawiam się tylko, jak jest potem z czystością. Czy nie ma problemów?
  Mamy na dachu lampy led solarne i wolelibyśmy, żeby pianka się do niech nie dostała przez żadne szpary.

  OdpowiedzUsuń
 13. W USA jest to bardzo popularne, więc powoli staje się u nas to normą

  OdpowiedzUsuń
 14. A czym ocieplić od wewnątrz? Na pewno nie pianką, ani styropianem tylko ogrzewaniem podłogowym na podczerwień! Można również kupić specjalne grzejniki, które są ekologiczne. Takie rozwiązaniu połączone z dobrą izolacją wewnętrzną sprawia, że budynek będzie przez wieki w dobrym stanie, a my będziemy czuć się komfortowo :)

  OdpowiedzUsuń
 15. A nie lepiej od wełny i styropianu wypada izolacja pianką poliuretanową? Znalazłam ten artykuł: http://izolacje-denex.pl/dlaczego-pur
  Opisuje dlaczego pianka poliuretanowa jest w końcowym rezultacie wydajniejsza niż wełna czy styropian. Co o tym sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie wełna. Każdy materiał jest dobry, jednak wydaje mi się że wełna sprawdza się najlepiej.
  My kupujemy zawsze tą https://docieplajdom.pl/pol_m_Welna-mineralna-2005.html.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. A moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wata wełna. Świetnie izoluję także akustycznie poza tym jest naturalna i odporna na czynniki chemiczne oraz biologiczne. I co najważniejsze jest niepalna. Sprawdźcie sobie też tutaj docieplajdom.pl. A w razie pytań udzielą wam wszelkich informacji. Zuza

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak dla mnie styropian był, jest i będzie najlepszym rozwiązaniem. Można go wcisnąć wszędzie: na zewnątrz, od środka, między ściany i naprawdę jest skuteczny. Serdecznie Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawy wpis, ciekawie i zrozumiale wszystko wytłumaczone. Ja u siebie w ociepleniu stosowałem wełnę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja mam ściany ocieplone styropianem, a poddasze wełną. Wydaje mi się, że to najlepsze rozwiązanie i najbardziej optymalne jeśli chodzi o opłacalność.

  OdpowiedzUsuń
 21. My z mężem postawiliśmy na styropian. Wyszło to dużo taniej a zdecydowanie jesteśmy tradycjonalistami. Muszę przyznać, że zdecydowaliśmy się na zakupy przez internet, bo zaczęliśmy porównywać ceny z marketami budowalnymi i wyszło zdecydowanie taniej. Jeżeli chcesz się przekonać to kliknij i sam zobacz!

  OdpowiedzUsuń
 22. Hej, ja z żoną też ocieplałem budynek, ale ostatecznie nie do końca nam wyszło, korzystaliśmy ostatecznie z firmy http://szpachlarze.pl i muszę przyznać, że jestem zadowolony

  OdpowiedzUsuń
 23. A no to dzięki za namiar, bo właśnie też sie zastanawiamy nad ocieplaniem.

  OdpowiedzUsuń
 24. Super artykuł i porady ;) gratuluję autorowi

  OdpowiedzUsuń
 25. Tekst niezwykle merytoryczny. Uważam, że najlepsza jest pianka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj - http://trwaleizolacje.pl/termoizolacje/. Wiele przydatnych informacji i porównań rożnych materiałów do termoizolacji.

  OdpowiedzUsuń
 26. To prawda, pianka to najlepsze co może być.

  OdpowiedzUsuń
 27. Hej :) fajnie zostały zestawione różne metody izolacji. Ostatecznie zdecydowałam się na piankę, moim zdaniem daje najlepsze efekty!

  OdpowiedzUsuń
 28. Marcelina Krzywińska21 października 2017 11:56

  My z mężem ocieplaliśmy ostatnio dom styropianem: https://docieplajdom.pl/pol_m_Styropian_Styropian-fasadowy-2193.html i polecamy tę opcję każdemu, kto się zastanawia! :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Konstanty Saramonowicz22 października 2017 04:01

  Droga pani Marcelino, podobnie jak Pani polecam tę firmę. ;) Dwa lata temu ociepliłem poddasze wełną docieplajdom.pl i do tej pory jestem zadowolony, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 30. Hej, ja ocieplałem swój dom przy pomocy jednej fajnej firmy z malborka, może ktoś z was się zachęci - http://szpachlarze.pl

  OdpowiedzUsuń
 31. My pianką robiliśmy firma lokalna przyjechała i cały dach zaizolowała w parę h nawet nie wyszło to drogo i zaoszczedziliśmy sporo czasu.

  OdpowiedzUsuń
 32. I do not egen know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I don't know who you are but certainly you are going to
  a famous blogger if you are nnot alreaddy ;) Cheers!

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja zdecydowałem się na piankę i nie żałuję , jest świetnie, ale znajomy robił watą i wyszło taniej a równie skutecznie, tylko pytanie na jak długo.

  OdpowiedzUsuń
 34. Rozumiem tok myślenia autora tego bloga, ja miałem podobne obawy. Najgorzej było kiedy blat kuchenny betonowy spadł mi na noge i ja złamał :(

  OdpowiedzUsuń
 35. Mnie zawsze przeraża utrzymujący się kurz w pomieszczeniu po remoncie. Na szczęście pomagają mi ekologiczne środki czystości w Polimer24.pl, które zamawiam.

  OdpowiedzUsuń
 36. Najważniejszy jest styropian podłogowy - docieplajdom.pl oferuje taki u siebie. Sądzę, że cenowo prezentuje się bardzo korzystnie. Sam przeprowadzając remont około 6 miesięcy poszukiwałem takiego o najlepszym stosunku ceny do jakości.

  OdpowiedzUsuń
 37. Moim zdaniem samemu ciężko ocieplić dom. Aczkolwiek jeśli ktoś chce no to niech próbuje.

  OdpowiedzUsuń
 38. Zdecydowanie polecam izolacje natryskowe pianką poliuretanową. Posiada wiele zalet, jak dla mnie zdecydowanie najlepsza metoda ocieplenia.

  OdpowiedzUsuń
 39. U nas użyty został styropian - tradycyjnie. Jesteśmy zadowoleni z efektu. Powoli wykanczamy dom w srodku. Myślę, ze od czerwca będziemy mogli zacząć kupować meble.

  OdpowiedzUsuń
 40. Hej! Ja jeśli chodzi o docieplenie brałem towar z https://elgrom.pl/. cena bardzo niska za wszystko i termin realizacji już w ten sam dzień

  OdpowiedzUsuń
 41. Chyba to właśnie styropian będzie najlepszą opcją. Ale jak widać można postawić na jakieś inne, ciekawe rzeczy do ocieplenia swojego domu

  OdpowiedzUsuń
 42. U nas postawiliśmy na styropian. Wełny użyliśmy do ocieplenia strychu i to jest raczej podstawowe podejście do kwestii ocieplenia

  OdpowiedzUsuń
 43. Zawsze byłem mocnym wyznawcą styropianu, ale jak tak to opisujesz, to faktycznie jest to zażarta rywalizacja tutaj :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie wiem czy aż 50%, ale zdecydowanie warto! Polecam poczytać sobie inne blogi na ten temat, gdzie użytkownicy robią analizy kosztów za ogrzewanie przed i po ociepleniu.

  OdpowiedzUsuń
 45. U nas też ciągle remonty, remont i tylko remonty. Ja już tylko czekam, kiedy w końcu będą mogła zrobić coś fajnego i zająć się aranżacją swoich nowych wnętrz.

  OdpowiedzUsuń
 46. Mój ojciec ostatnio kupił w końcu wymarzony dom i teraz czas na podjęcie decyzji o tym jakie docieplenia stosować, bo wybór jest dosyć duży, a mój ojciec jest osobą, która musi mieć 100% pewności przed zakupem czegokolwiek kosztującego więcej niż 100 zł xD. Ja nie chciałem się bawić w takie gierki i uderzyłem do sprawdzonej firmy, którą polecił mi znajomy z pracy (tutaj więcej) W końcu udało mi się przekonać ojca do odwiedzenia ich sklepu

  OdpowiedzUsuń
 47. Tu nie ma co stawiać na półśrodki i oszczędzać. Jeżeli chodzi o ocieplenie domu to jest to bardzo ważna sprawa. Też samo usytuowanie domu na działce jest bardzo ważne jeżeli chodzi o kwestie ogrzewania.

  OdpowiedzUsuń
 48. U mnie również styropian i wydaje mi się że sprawdza się dobrze. Rachunki za ogrzewanie mam takie uśrednione, ale też nie u mnie różnie to bywa z oszczędnosciami na gazie w zime.

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam! Zwracam się z pytaniem, bo wkrótce mam zamiar się budować, a nie mam już się do kogo zwrócić - jaki styropian grafitowy kupić? Jaki typ najskuteczniej dociepla dom? Bardzo zależy mi na tym, żeby mój domek był mi w zimie ostoją przyjemnych temperatur.

  OdpowiedzUsuń
 50. Metod jest kilka, ale najlepiej dobrać je do materiałów z jakich mamy zbdowany dom ;)

  OdpowiedzUsuń
 51. Ocieplenie Pianą pur jest niezwykle wydajne, energie oszczędzamy do 50%, a materiał jest długotrwały!

  OdpowiedzUsuń
 52. Moim zdaniem najlepsza jest Hydroizolacja Pianą Pur

  OdpowiedzUsuń
 53. Na ociepleniu domu zyskamy w dłuższej perspektywie. Będzie to się wiązało z mniejszymi kosztami na ogrzewanie. Kolejna kwestia to odpowiednio uszczelnione okna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak takie szczegóły wpływają na całoroczny budżet domowy. Gorsza kwestia to sfinansowanie tego wszystkiego, pomóc może pożyczka z firmy https://salvusmoney.pl, z poręczycielem, na wygodne do spłaty raty, na długi okres kredytowania. Na remont domu jak znalazł! :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Uważam że najlepiej ocieplać jest pianką pur, ja ocieplałem pianką isum 65 i szczerze ją polecam, bardzo szybko zastyga i jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
 55. Jest jeszcze jedna opcja - ocieplanie już na etapie materiałów budowlanych, czyli np. dom z gliny lub bloczków glinosłomianych :)

  OdpowiedzUsuń
 56. Każdy z materiałów ma swoje plusy i minusy. W moim domu zdecydowałem się na wełną, bo najtańsza. Przed samym ocieplaniem i tak musiałem ratować się pożyczką pozabankową z https://taktofinanse.pl/Interesuje-Cie-szybka-pozyczka-na-dowod-osobisty-bez-zaswiadczen-o-dochodach-poznaj-mozliwosci, żeby móc opłacić wszystkie koszta remontu

  OdpowiedzUsuń